Opakowania z tworzyw sztucznych mają szereg zalet ze względu na wyjątkową trwałość i szczelność niespotykaną wśród innych materiałów. Tworzywa sztuczne to przede wszystkim poliestry, z których produkowane są butelki plastikowe oraz opakowania codziennie spożywanych produktów. Praktycznie wszystko, co kupujemy, jest opakowane w folię zabezpieczającą, ponieważ w ten łatwy sposób chronimy rzeczy przed zanieczyszczeniem chemicznym, biologicznym i fizycznym, a także zbyt szybkim psuciem się produktów.
Wśród tego całego bumu na opakowania foliowe nie można zapominać, że trwałość folii w środowisku wiele setek lat. Z tego względu opakowania foliowe powinny być poddawane recyklingowi, a mało kto wie, że można je praktycznie wykorzystać w całości przy odpowiedniej dbałość o segregację. Opakowania z tworzyw sztucznych są przede wszystkim tanie, dlatego ich ilość stale w naszym otoczeniu rośnie i nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji . Wynika to z prostego faktu, że opakowania z tworzyw sztucznych mają szereg zalet nie do przebicia przez odpowiedniki naturalne.
Z tworzyw sztucznych produkujemy między innymi:
- opakowania typu blister
- tuby foliowe
- pojemniki
- tłoczenia reklamowe
- pudełka na kasety audio dla wydawnictw fonograficznych.
CZY OPAKOWANIA Z TWORZYW SZTUCZNYCH MAJĄ WADY?
Niestety tak. Trwałość, czyli podstawowa zaleta opakowań sztucznych to jednocześnie ich największa wada. Nieprawidłowo segregowane odpady trafiają na zbiorowiska odpadów i mogą zalegać tam przez setki lat. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie. Powinniśmy dbać o rozsądne gospodarowanie tworzywami sztucznymi w dbałości o otaczający nas świat, dlatego zajmujemy się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych, wykorzystując nowoczesne technologie przyjazne dla środowiska.